preloader

نیاز فناورانه چیست؟ رفع نیاز فناورانه صنایع در تدبیر سینا

نیاز فناورانه

نیاز فناورانه چیست؟ رفع نیاز فناورانه صنایع در تدبیر سینا

پیشرفت علم در دنیای امروز توقف ناپذیر است و بر همه مشاغل و فعالیت ها تاثیر خود را گذاشته است، صنایع نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برای افزایش تولیدات و حفظ مشتریان خود نیازمند فناوری های نوین می باشند، نیاز فناورانه صنایع به چالشی جدی در کشور ها تبدیل شده و از نیاز های حیاتی چرخه اقتصادی یک کشور می باشد، از این رو در این مقاله از تدبیر سینا قصد داریم درمورد چیستی نیاز فناورانه و چگونگی رفع آن صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

نیاز فناورانه چیست؟

نیاز های فناورانه آن دسته از نیازمندی های صنایع در حوزه ارتقای دستگاه های تولیدی، نرم افزار های لازم و نیروهای متخصصی می باشد که بر روند تولید آنها تاثیر گذاشته و می تواند تاثیرات اقتصادی زیادی را نیز ایجاد کند.

نیاز های فناورانه در هر مرحله ای از تولید و بازایابی ممکن است اتفاق بیوفتند بنابراین با جست وجوی دقیق صنایع و استفاده از تحقیقات بازار میتوانید نیاز های خود را شناسایی کنید و در نهایت با تعیین اولویت بندی به رفع نیاز فناورانه صنعت خود بپردازید.

توجه داشته باشید که گاهی میتوان با رفع نیاز فناورانه به فرصت های جدید اقتصادی دست یافت که اهمیت رفع این چالش ها را نشان می دهد.

نوآوری باز و بسته چیست؟

در گذشته تصور بر این بود که تمام نیاز های فناورانه یک شرکت و یا سازمان باید در خود سازمان برطرف شود و تیم تحقیق و توسعه شرکت با هزینه های بالا و زمانبرد بیشتر به حل نیاز فناورانه می پرداخت که گاهی این تلاش با موفقیت رو به رو می شد و گاهی نیز شکست می خورد، که این تلاش فرآیند نوآوری بسته را به تصویر می کشد.

امروزه با پیشرفت کشور ها برای حل نیاز های فناورانه رویکرد نوآوری باز پابرجاست، به طوریکه برای رفع نیاز فناورانه دیگر احتیاجی به متکی بودن به داخل شرکت یا سازمان نیست بلکه می توان تکنولوژی مورد نظر را با کمک افراد بیرون از سازمان بدست آورد.

به همین دلیل شرکت ها جهت رفع نیاز فناورانه خود احتیاج به رویکرد انتقال فناوری داشته که انواع مختلفی را شامل می شود، که در ادامه بیشتر به آن میپردازیم.

نیاز فناورانه صنعت

رفع نیاز فناورانه چگونه است؟

بسته به اینکه نیاز شناسایی شده شما در شرکت از چه نوعی است، راه ها و بنگاه های متفاوتی نیز جهت رفع آنها وجود دارد، به همین جهت انتقال فناوری در صنعت به دو دسته کلی تقسیم می شود که شامل رسمی و غیر رسمی می باشد.

انتقال فناوری غیررسمی

در انتقال فناوری به شیوه غیررسمی، نیاز فناورانه با کمک مطالعه مقالات و کتب، مهندسی معکوس، کپی وتقلید، مطالعه پتنت ها، تحصیل در دانشگاه های خارجی و استخدام افراد فنی و متخصص انجام می شود.

انتقال فناوری رسمی

در روش انتقال فناری رسمی، نیاز فناورانه از طریق دریافت لیسانس، سهام اقلیت و قراردادهای تحقیق توسعه و سرمایه گذاری تحقیق و توسعه انجام می شود.

برای مطالعه انواع روش های انتقال فناوری می توانید مقاله ” انتقال فناوری” را مطالعه فرمایید.

جمع بندی:

در مقاله امروز از تدبیر سینا درمورد نیاز فناورانه و رفع نیاز فناورانه صحبت کردیم، اینکه در ابتدا می بایست نیاز فناورانه خود را در سازمان شناسایی کرده و متناسب با آن، روش انتقال فناوری مورد نیاز را پیدا کنید، نکته قابل توجه درمورد یک فناوری این است که قبل از استفاده درمورد آن به خوبی تحقیق کرده تا بتوانیم متناسب با محیط خود دانش فنی را بومی سازی کرده و از توانایی اجرای آن را مطمئن شویم. مشاوره رفع نیاز فناورانه صنعت شرکت دانش بنیان نوآوری و فناوری تدبیر سینا، با داشتن تجربه چندین ساله در حوزه اکوسیستم نوآوری و فناوری آماده خدمت رسانی در حوزه رفع نیاز فناورانه صنایع، انتخاب روش انتقال فناوری مناسب و معرفی بهترین منابع انتقال فناوری می باشد که درصورت تمایل می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.