preloader

نهاد مالی چیست؟ وظایف و انواع آن کدام است؟

نهاد مالی

امروزه با تبدیل اقتصاد سنتی به اقتصاد مدرن نیاز های مردم و کسب وکار ها نیز تغییر یافته است، به طوریکه ایجاد ارتباط میان کسانی که به سرمایه نیاز دارند و کسانی که می توانند سرمایه گذاری کرده و یا وام دهند یک نیاز حیاتی محسوب شده که توسط نهاد های مالی امکان پذیر می باشد، نهاد های مالی با سرمایه گذاری در انواع مبادلات مالی و پولی فعالیت کرده و انواع مختلفی را شامل می شوند، تقریبا هر کسی که در جامعه امروز زندگی میکند به نوعی به خدمات حداقل یک نهاد مالی وابسته است، به همین دلیل در این مقاله از تدبیر سینا قصد داریم تا با چیستی نهاد مالی و انواع و وظایف آن آشنا شویم، درصورتیکه از بین نرفتن ارزش سرمایه تان برایتان مهم است و یا به دنبال تامین سرمایه هستید مقاله امروز را دنبال کنید.

نهاد مالی چیست؟

یک نهاد مالی با تطبیق سرمایه گذاران و سرمایه پذیران از طریق ابزار هایی همانند وام و یا بازار های سرمایه، چرخه ای در جهت دستیابی سرمایه پذیران و کسب وکار ها به سرمایه و سرمایه گذاران در جهت افزایش سرمایه خود ایجاد می کند.

برای مثال بانک ها به عنوان یکی از نهاد های مالی با جمع آوری وجوه کسانی که به پول خود نیاز ندارند و اعطای آن در قالب وام بلند مدت به اشخاصی که به دنبال تامین سرمایه هستند، نقش مهمی در گردش اقتصادی دارند.

بدون نهاد مالی نه تنها قابلیت رشد کسب وکار ها مقدور نبود بلکه اشخاص تنها قادر به خرید مایحتاج خود از طریق پول نقد و سرمایه موجود بودند.

به همین دلیل سلامت سیستم بانکی یک کشور به قدری مهم است که منجر به جلب اعتماد مردم و رشد کسب وکار ها می گردد.

انواع نهاد مالی کدام است؟

1. بانک های تجاری و خرد

بانک های تجاری و خرد یکی از نهاد های مالی بوده که با سپرده گذاری در آنها می توان از خدمات مالی پس انداز و بهره گیری از وام ها استفاده نمود، اما با این تفاوت که مخاطب بانک های خرد افراد عادی بوده در حالیکه مخاطب بانک های تجاری مشتریان تجاری می باشند.

بانک های خرد خدماتی از جمله صدور کارت های نقدی، هدیه، پس انداز، وام و … را فراهم نموده در حالیکه بانک های تجاری برروی سرمایه گذاری و وام به مشتریان تجاری یعنی سازمان ها و شرکت ها تمرکز دارند.

2. شرکت های بیمه

از آشناترین نهاد مالی غیربانکی می توان به شرکت های بیمه اشاره کرد. ارائه بیمه برای افراد یا شرکت ها یکی از قدیمی ترین خدمات مالی است. حفاظت از دارایی ها و محافظت در برابر ریسک مالی که از طریق محصولات بیمه ای تضمین می شود، یک خدمت ضروری است که سرمایه گذاری های فردی و شرکتی را تسهیل می کند که باعث رشد اقتصادی می گردد.

3. کارگزاران سرمایه گذاری

کارگزاری ها به عنوان یک نهاد مالی به معاملات مربوط به اوراق بهادار مانند سهام، صندوق های سرمایه گذاری متقابل و اوراق قرضه کمک می کنند. افرادی که قصد خرید یا فروش اوراق بهادار را دارند از شرکت های کارگزاری برای تسهیل معامله استفاده می کنند. برخی از شرکت ها نیز مشاوره مالی ارائه می دهند و به عنوان مشاور عمل می کنند.

4. صندوق های بازنشستگی

صندوق های بازنشستگی یکی از نهاد های مالی با سرمایه بسیار است که در جهت تامین مالی کارمندان خود در زمان از کارافتادگی و سالمندی تاسیس می شود.

سرمایه این صندوق از کارمندان زیر نظر آن تامین شده و از بزرگترین سرمایه گذاران بازار های بورس و اوراق بهادار می باشند.

5. صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری به عنوان یکی از نهاد های مالی با جمع آوری مبالغ کوچک از مردم، زیر نظر سازمان بورس اوراق بهادار اقدام به سرمایه گذاری در پروژه های مختلف نموده و موجب بازگشت سرمایه همراه با سود به متقاضیان می گردد.

این صندوق ها معمولا از تحلیلگران اقتصادی و متخصصانی تشکیل شده که با محاسبه سود و زیان، امکان سرمایه گذاری در پروژه های سرمایه گذاری سودده را ایجاد میکنند.

6. شرکت سپرده گذاری مرکزی

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه که به اختصار سمات نیز شناخته می شود یکی از نهاد های مالی بوده که وظیفه نظارت بر ثبت، انتقال و مالکیت اوراق بهادار و تسویه وجوه معاملات را برعهده دارد تا از رخداد هرگونه جعل و سرقت اوراق بهادار جلوگیری به عمل آید.

7. موسسات رتبه بندی اعتباری

موسسات رتبه بندی اعتباری یکی از انواع نهاد مالی محسوب شده که با انواع نهاد های مالی دیگر همانند بانک ها، صندوق های بازنشستگی و.. در ارائه تسهیلات همکاری میکنند.

در حقیقت نهاد های دیگر و شرکت های سرمایه گذار با بررسی رتبه اعتباری فرد و یا یک شرکت، متوجه می شوند که این شخص تا چه حدی در نهاد ها و سازمان های دیگر به تعهدات خود عمل کرده و تا چه اندازه توانایی بازپرداخت تسهیلات مورد نظر را دارد.

نهاد مالی چیست

وظایف نهاد مالی چیست؟

1. رشد کسب وکار ها و اقتصاد کشور

2. ایجاد کاهش ریسک برای اموال و دارایی اشخاص با کمک شرکت های بیمه

3. افزایش سرمایه برای سرمایه گذاران

4. ایجاد محیط سالم برای سیستم بانکی و ایجاد اعتماد در بین مردم

جمع بندی:

نهاد های مالی از آن دسته نیاز های هر کشور هستند که اشخاص در طول زندگی خود حداقل با یکی از آنها سروکاردارند، اما آنچه که موجب کارایی این نهاد ها میگردد، وجود اعتماد مردم به آنها می باشد. اشخاص در انواع مختلفی از نیاز های خود به نهاد مالی احتیاج دارند، برای مثال در جهت خرید مسکن، بیمه ماشین، رشد کسب وکار و… که اهمیت حضور نهاد های مالی را در یک کشور می رساند. در این مقاله سعی شد توضیحی درمورد نهاد مالی و انواع و وظایف آن داده شود تا ابهامات شما درمورد آن برطرف گردد، امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما سودمند بوده باشد، در صورت کسب آشنایی بیشتر درمورد نهاد مالی مورد نظر شما و مشاوره تامین مالی کسب وکار کافیست با ما تماس حاصل فرمایید.