متدولوژی مدیریت پروژه چابک (Agile)

متدولوژی مدیریت پروژه چابک (Agile)

در وهله اول باید بگوییم که متدولوژی چابک همان متدولوژی اجایل است.

از اجایل، که یکی از انواع متدولوژی‌های مدیریت پروژه است، به‌منظور برطرف کردن مشکلات متد آبشاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درواقع به جای یک روند طراحی پیوسته، متدولوژی چابک رویکری تصاعدی و افزایشی را دنبال می‌کند.

اگر بخواهیم روش مدیریت متدولوژی اجایل را واضح تر و علمی‌تر تعریف کنیم؛ یک روش تکرار پذیر برای مدیریت پروژه‌های مختلف است و تضمین می‌کند که بازخوردها در سریع‌ترین زمان ممکن دریافت و در هر محله از برنامه پروژه یا چرخه‌ی محصول روی آن اعمال می‌شوند.

به کمک این روش، تیم‌های مختلف می‌توانند سرعت کار را بالا ببرند و فعالیت مشارکتی را در محدوده‌ی زمان و بودجه‌ی تیم تجربه کنند.

مطالب زیر می تواند برای شما مفید باشد:

مزایای متدولوژی چابک

  • امکان اعمال تغییرات لازم را بر روی پروژه پس از برنامه‌ریزی‌های اولیه،
  • امکان بازگشت به بازگشت به مراحل گذشته بر خلاف متدولوژی آبشاری،
  • امکان ایجاد تغییر و تحول بر روی پروژه تا آخرین لحظه و تا زمان خروج محصول از سیستم،
  • امکان ارزیابی پروژه در ابتدا و انتهای پروژه طبق نظر ارائه شده توسط مشتری،
  • و امکان تست از تمامی محصولات و خروجی‌های سیستم در پایان هر دوره که این مسئله کمک می‌کند تا تمامی اشکالات و باگ‌های پروژه نمایان شود و متخصصان آن را برطرف نمایند و در انتها محصولی بدون باگ را به مشتریان ارائه دهند.

زمانی که سرعت تحویل محصول  یا خدمت اولویت داشته باشد، زمانی که مشتری تمایل به ایجاد تغییر در ویژگی‌های پروژه است، زمانی که هیچ تصویر واضحی از خروجی نهایی وجود ندارد و زمانی که محصول نهایی شما با صنعتی مرتبط است که پرتکل‌های استاندارد آن دائما در حال تغییر می‌باشد. بهره‌گیری از متدولوژی اجایل میتواند پاسخی مثبت را در اختیار شما قرار دهد.

با این تفاسیر می‌توان به این نتیجه رسید که بهره‌گیری از متدولوژی های مدیریت پروژه، خصوصا متدولوژی اجایل این امکان را به مشتریان و شرکت‌های فعال می‌دهد تا در نهایت محصولی بی عیب و نقص را ارائه دهند.

در پایان از این که این مطلب را در تدبیر سینا مطالعه کردید بسیار متشکریم.

امیدواریم توانسته باشیم تا حد امکان در مسیر بهبود کارآمدی به شما عزیزان کمک کرده باشیم.