شارژ ۳ هزار میلیارد تومانی اعتبارات صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

امضای تفاهم‌نام چهار بانک خصوصی با صندوق نوآوری

چهار بانک ملت، تجارت، صادرات ایران و آینده با هدف افزایش سطح همکاری ها و کمک هرچه بیشتر به فعالیت‌های نوآورانه و دانشی در کشور، تفاهم‌نامه‌ای را با صندوق نوآوری و شکوفایی امضا کردند.

این تفاهم‌نامه به امضای مدیران عامل هر چهار بانک خصوصی و همچنین رییس صندوق رسید.

آیین تبادل تفاهم‌نامه میان صندوق نوآوری با بانک‌های عامل در اجرای تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور با هدف اعطای تسهیلات ارزان قیمت به شرکت‌های دانش‌بنیان با حضور دکتر علی وحدت، دکتر محمدصادق خیاطیان و مهندس نصرالله جهانگرد، رییس و اعضای هیأت عامل صندوق نوآوری و دکتر سید محسن دهنوی عضو هیأت رییسه مجلس و نایب رئیس کمیسیون تلفیق مجلس برگزار شد.

اختصاص بودجه هزار میلیارد تومانی در سال ۱۴۰۰ برای شرکت‌های دانش‌بنیان

بر اساس این گزارش، پیشتر دولت در تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور بودجه هزار میلیارد تومانی را برای صندوق نوآوری تخصیص داده و بانک مرکزی نیز به بانک‌های عامل تکلیف کرد که این مبلغ را با معرفی صندوق نوآوری در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار دهد.

شارژ ۳ هزار میلیارد تومانی اعتبارات صندوق نوآوری و شکوفایی

در این راستا صندوق نوآوری و شکوفایی به‌منظور حمایت‌های بیشتر از شرکت‌های دانش‌بنیان و افزایش نقش آن‌ها در اقتصاد کشور، به بانک مرکزی پیشنهاد کرد تا ضمن تعیین بانک‌های عامل از سوی صندوق نوآوری، با آن‌ها برای افزایش بودجه حمایت از شرکت‌ها به تفاهم برسد؛

مقرر شد در تفاهم‌نامه جداگانه با چهار بانک صادرات، تجارت، ملت، و آینده این مبلغ با استفاده از منابع اهرمی صندوق نوآوری نزد این بانک‌ها و لحاظ نرخ بازده موثر تسهیلات بانکی از هزار به سه هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

در ادامه این جلسه، تفاهم‌نامه‌ای جداگانه با چهار بانک صادرات، ملت، تجارت، و آینده به توافق رسید.

براساس این توافق و با توجه به شارژ ۳ هزار میلیارد تومانی اعتبارات صندوق نوآوری و شکوفایی با استفاده از منابع اهرمی صندوق نزد این بانک‌ها و لحاظ نرخ بازده موثر تسهیلات بانکی از هزار به سه هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

ارائه خدمات بانکی مورد نیاز برای شرکت‌های معرفی شده از طرف صندوق نوآوری

بر اساس تفاهم‌نامه مذکور این بانک‌ها متعهد شده‌اند در چارچوب قوانين و مقررات بانکي جاري خود، ضمن ایجاد وحدت رویه در شعب خود در سراسر کشور، بنا به درخواست صندوق نوآوری و شرکت‌های معرفی‌شده از طرف آن، تمهيدات لازم را در خصوص ارایه خدمات بانکی مورد نیاز فراهم کنند.

دکتر وحدت، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این جلسه از همکاری و حمایت نظام بانکی از فعالیت‌های این صندوق و کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان سپاس‌گزاری و اظهار امیدواری کرد که با به میدان آمدن تمامی بانک‌ها، این عرصه بیش از پیش رونق پیدا کند.