preloader

مطالعات امکان سنجی چیست؟ مزایا و انواع

امکان سنجی چیست

مطالعات امکان سنجی چیست؟

کافیست در شرایط عدم قطعیت راه اندازی یک پروژه یا استارتاپ خود باشید تا به دنبال راهی برای اطمینان از موفقیت ایده خود بگردید، راهی که بتوان همه جوانب را بررسی کرده و بفهمیم ایده ما ارزش وقت گذاشتن دارد یا نه؟

در اینجا پیشنهاد دنیای کسب وکار استفاده از مطالعات امکان سنجی می باشد، این مطالعات با هدف قرار دادن جوانب اقتصادی، فنی و.. به شما کمک خواهد کرد تا دید درستی از مسیر پیش رو داشته باشید، به دلیل اهمیت این موضوع در مقاله امروز از تدبیر سینا قصد داریم درمورد مطالعات امکان سنجی و انواع و مزایای آن صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

مطالعات امکان سنجی تمام جوانب حیاتی یک پروژه را در نظر می‌گیرند تا میزان عملی بودن و ارزش آفرینی آن را مشخص کنند. در حقیقت مطالعات امکان سنجی با روشن نمودن نقاط ضعف و قوت یک پروژه و منابع مورد نیاز، گام مهمی در جهت ایجاد موفقیت در یک پروژه بر می‌دارند.

گاهی اوقات ممکن است یک پروژه امکان پذیر نباشد به طوریکه منابع بیش از حدی طلب کند و یا صرفه اقتصادی نداشته باشد، دراینجا مطالعات امکان سنجی کمک میکنند تا متوجه شویم که پروژه پیشنهادی ارزش سرمایه گذاری دارد؟ هزینه های ایجاد شده آن معقول است؟ بازده مورد انتظار ایجاد می شود؟

مطالعات امکان سنجی با تشخیص عملی بودن یک پروژه می‌توانند به عنوان یک برنامه پیش بینی بودجه و یا عملیاتی شدن یک پروژه مورد استفاده قرار بگیرند. نتیجه نهایی امکان سنجی در نهایت در جلب نظر سرمایه گذار و ایجاد چشم اندازی برای مدیران استارتاپی موثر است که در ادامه به بررسی انواع مطالعات امکان سنجی پرداخته که هر یک نقش مهمی در پیشبرد یک پروژه دارند.

انواع مطالعات امکان سنجی چیست؟

انواع مطالعات امکان سنجی شامل 5 نوع می‌باشد که هر کدام نقش به سزایی در تصمیم گیری نهایی درمورد پروژه دارند.

امکان سنجی اقتصادی

این نوع از امکان سنجی پروژه، هزینه ها و منافع احتمالی پروژه را مشخص می‌کنند و به عنوان یک ارزیابی مستقل نقش مهمی در ایجاد ذهنیت اقتصادی مثبت برای سرمایه گذاران ایفا می‌کنند.

امکان سنجی فنی

در این نوع از امکان سنجی پروژه، هدف، تعیین نیروی فنی و دانش فنی لازم جهت تبدیل ایده به محصول یا خدمت مورد نظر و بررسی سخت افزاری و نرم افزاری پروژه پیشنهادی می‌باشد.

امکان سنجی قانونی

گاهی لازم است بدانیم که پروژه پیشنهادی ما از لحاظ قانونی امکان پذیر است و یا نیازمند چه تعهدات و مجوز هایی می باشد، که در این نوع از امکان سنجی پروژه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

امکان سنجی عملیاتی

این نوع از امکان سنجی پروژه به بررسی پروژه از نظر برآورده کردن نیاز مشتری و تجزیه و تحلیل آن از نظر به وقوع پیوستن اهداف صاحب ایده یا پروژه می پردازد.

امکان سنجی زمان بندی

یک زمان بندی درست به موفقیت یک پروژه می‌انجامد، درحالیکه درصورت به موقع تمام نشدن یک پروژه، میتواند به شکست آن بیانجامد، از اهداف این نوع از امکان سنجی پروژه بهترین زمان شروع و پایان پروژه می‌باشد.

انواع مطالعات امکان سنجی

مزایای امکان سنجی پروژه چیست؟

 1. شناسایی فرصت‌های جدید
 2. ایجاد تمرکز تیم استارتاپی روی پروژه
 3. دلیل معتبر برای اجرایی بودن پروژه
 4. دلیل ادامه یا عدم ادامه پروژه را مشخص می‌کند
 5. محدودیت جایگزین‌های تجاری

اهمیت امکان سنجی پروژه چیست؟

امکان سنجی پروژه با مشخص نمودن موفقیت آمیز بودن یک پروژه از نظر همه جوانب نقش شایانی در جذب سرمایه گذاران و متقاعد کردن بانک ها در گرفتن وام دارند. بنابراین از عوامل مهم پیشنهادی در جهت ارائه به سرمایه گذاران و بانک ها جهت تامین مالی پروژه شما می باشد.

سرفصل های امکان سنجی پروژه چیست؟

 • سابقه و تاریخچه طرح
 • بازار و ظرفیت کارخانه
 • مواد اولیه و منابع مورد نیاز
 • موقعیت و محل کارخانه
 • طراحی پروژه
 • برآورد هزینه
 • ارزیابی مالی اقتصادی

جمع بندی:

در مقاله امروز از تدبیر سینا از اهمیت مطالعات امکان سنجی صحبت کردیم اینکه این مطالعات در تشخیص عملی بودن یا نبودن یک پروژه چقدر تاثیر گذارند و منجر به تسهیل تصمیم گیری برای کارفرمایان و سرمایه گذاران می شوند. سپس از مزایای این مطالعات صحبت کردیم اینکه منجر به تمرکز تیم روی پروژه پیشنهادی می شوند و قادر خواهند بود تا نقاط ضعف و قوت پروژه خود را کشف کنند تا در مسیر موفقیت گام بردارند. در نهایت انواع و سرفصل های مطالعات امکان سنجی مطرح شد، که هر یک از انواع امکان سنجی نقش مهمی در تصمیم گیری های آینده بر روی پروژه ایفا می کنند.

برای یادگیری نحوه نوشتن مطالعات امکان سنجی کافیست مقاله” صفر تا صد نوشتن گزارش امکان سنجی در 7 گام” را مطالعه کنید.

مشاوره امکان سنجی طرح های اقتصادی:

شرکت نوآوری و فناوری تدبیر سینا با داشتن متخصصان با تجربه در حوزه اکوسیستم فناوری کشور، آماده خدمت رسانی در حوزه امکان سنجی طرح‌های اقتصادی، امکان سنجی فنی و اقتصادی می باشد، در صورت هرگونه ابهام و نیاز به مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید.

۳۲۹۰۵۲۹۴-۰۲۵